Wczesne lata i początki kariery Steczkowskiej
Justyna Steczkowska urodziła się 2 sierpnia 1972 roku w Rzeszowie. Już od najmłodszych lat związana była z muzyką, co wynikało z rodzinnych tradycji – jej ojciec był dyrygentem, a matka nauczycielką muzyki. W wieku pięciu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, a później uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli. W 1991 roku ukończyła liceum muzyczne w Rzeszowie, a następnie podjęła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku, które jednak przerwała, by skupić się na karierze wokalnej.
Pierwsze kroki na scenie stawiała w zespołach jazzowych i rockowych, takich jak Shoco, Wańka Wstańka czy Revolutio Cordis. Przełomem w jej karierze okazał się udział w programie telewizyjnym “Szansa na sukces” w 1994 roku, gdzie wykonała utwór “Boskie Buenos” zespołu Maanam i zdobyła uznanie jury.
Eurowizja i debiut muzyczny Justyny Steczkowskiej
W 1995 roku Steczkowska reprezentowała Polskę w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem “Sama”, zajmując 18. miejsce. Choć wynik nie był spektakularny, udział w konkursie przyniósł jej rozpoznawalność. Wkrótce potem nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, liderem Republiki, który wyprodukował jej debiutancki album “Dziewczyna Szamana” (1996). Płyta okazała się ogromnym sukcesem, zdobywając status platynowej, a sama artystka otrzymała aż cztery statuetki Fryderyka.
Rozwój kariery i eksperymenty muzyczne
W kolejnych latach Justyna Steczkowska eksperymentowała z różnymi stylami muzycznymi. Album “Naga” (1997) utrzymany był w klimacie pop-rockowym, natomiast “Alkimja” (2002) nawiązywał do tradycji żydowskiej i zawierał utwory śpiewane po hebrajsku i aramejsku. Artystka nie bała się również sięgać po muzykę filmową, czego przykładem jest ścieżka dźwiękowa do filmu “Na koniec świata” (1999), w którym również zagrała główną rolę.
W 2007 roku wzięła udział w programie “Taniec z gwiazdami”, zajmując drugie miejsce, co jeszcze bardziej zwiększyło jej popularność. W kolejnych latach wydała m.in. albumy “Femme Fatale” (2004) z coverami światowych przebojów, “Puchowe kołysanki” (2008) dedykowane dzieciom oraz “Anima” (2014), który łączył elementy trip-hopu i muzyki elektronicznej.
Justyna Steczkowska jako aktorka i osobowość telewizyjna
Oprócz kariery muzycznej, Steczkowska próbowała swoich sił w aktorstwie. Zagrała w filmach takich jak “Billboard” (1997) czy “Na koniec świata” (1999), a także wystąpiła w kilku produkcjach teatralnych. W telewizji prowadziła programy muzyczne, m.in. “Gwiazdy tańczą na lodzie”, a także była trenerką w “The Voice of Poland”.
Życie prywatne i działalność charytatywna
W 2000 roku wyszła za mąż za architekta Macieja Myszkowskiego, z którym ma troje dzieci: Leona, Stanisława i Helenę. W 2017 roku para przeżywała kryzys małżeński, ale ostatecznie udało im się odbudować relację.
Justyna Steczkowska angażuje się również w działalność charytatywną. Wspierała m.in. akcję “Podziel się posiłkiem”, fundację Anny Dymnej “Mimo wszystko”, a także organizowała koncerty na rzecz ofiar katastrof naturalnych.
Powrót na Eurowizję i najnowsze projekty
W 2025 roku Steczkowska ponownie będzie reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji, tym razem z utworem “Gaja”. To historyczny moment, ponieważ stanie się pierwszą artystką z tak długą przerwą między udziałami w konkursie (30 lat).
W 2024 roku wydała album “Witch Tarohoro”, który łączy elementy muzyki elektronicznej i etnicznej. Artystka nieustannie poszerza swoje horyzonty muzyczne, pozostając jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych postaci polskiej sceny muzycznej.
Justyna Steczkowska – ikona polskiej kultury
Dzięki niezwykłej charyzmie, wszechstronności i nieustannemu rozwojowi artystycznemu, Justyna Steczkowska na trwałe zapisała się w historii polskiej muzyki. Jej głos, ekspresja sceniczna i odwaga w eksperymentowaniu z różnymi stylami sprawiają, że wciąż pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiego show-biznesu.

Cześć! Nazywam się Gabriela Adamkiewicz i od ponad 10 lat zajmuję się tworzeniem treści, z czego od 5 lat piszę blogowe artykuły. Pisanie to dla mnie coś więcej niż praca – to moja pasja, która pozwala mi dzielić się wiedzą, inspirować innych i poruszać ważne tematy