Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, jednak warto wspierać je na poszczególnych etapach rozwoju. Do najważniejszych kamieni milowych należy komunikowanie się. Odkrywanie słów i ich znaczeń to również ogromna frajda! Jak wesprzeć dziecko, które dopiero uczy się mówić? Jednym z najskuteczniejszych sposobów stymulowania mowy jest wspólne czytanie. Przedstawiamy zatem 3 książki, które pomagają maluchom w rozwoju mowy.
„Pucio mówi pierwsze słowa” (Marta Galewska-Kustra) – ulubieniec dzieci, który pomaga w nauce mowy
Seria o przygodach małego Pucia zyskała uznanie nie tylko dzieci i rodziców, ale również specjalistów od rozwoju mowy. Logopedzi korzystają z tych książeczek w swoich gabinetach (np. w terapii opóźnionego rozwoju mowy) i polecają je rodzicom do ćwiczeń w domu. Czym wyróżnia się ta pozycja? Pucio książki dla dzieci:
- Pozwalają maluchowi utożsamić się z bohaterem i przedstawionymi sytuacjami. Dzięki temu dziecko uczy się wychwytywać kontekst wypowiedzi.
- Zawierają proste zdania, które maluch może łatwo powtórzyć. Tekst jest rytmiczny i zachęca do budowania pierwszych samodzielnych konstrukcji językowych.
- Zawierają treść, która zachęca dziecko do wskazywania obiektów na ilustracjach, odpowiadania na pytania oraz powtarzania dźwięków.
- Mają estetyczną oprawę graficzną, a kolorowe i szczegółowe ilustracje korespondują z tekstem. Treść pasuje do obrazków, co pozwala dziecku zrozumieć znaczenie nowych słów.
- Uczą podstawowych słów i wyrażeń, które stanowią swego rodzaju fundament do dalszej nauki mówienia.
Seria „Moje pierwsze 100 słów” – książka, która poszerza słownictwo dziecka
Kolejna propozycja stanowi doskonałe uzupełnienie nauki mowy, ponieważ:
- Książeczki pozwalają maluchowi przyswoić wiele nowych słów. Na każdej stronie znajduje się kilka nowych wyrazów, zilustrowanych kolorowymi obrazkami. W ten sposób dziecko poszerza swój zasób słów.
- Seria obejmuje różne kategorie tematyczne, co ułatwia przyswajanie wiedzy o różnych aspektach życia i przyporządkowanie wyrazów do konkretnych przedmiotów.
- Książeczki są bogato ilustrowane i zawierają wiele szczegółów. Dziecko może godzinami przeglądać książeczkę, doszukiwać się szczegółów, a przy okazji uczy się nowych słów.
Seria „Uczę się mówić” (Urszula Petrycka) – proste zadania do ćwiczenia mowy
Trzecia sprawdzona pozycja to cykl książeczek „Uczę się mówić”. Celem publikacji jest wspieranie rozwoju mowy dzieci po 6 miesiącu życia. Czym wyróżnia się ta seria książek?
- Skupia się na dźwiękach i sylabach, które są łatwe do powtarzania.
- Zawiera proste polecenia i zadania, które angażują dziecko i zachęcają do aktywności językowej.
- Jest bogata w przyjazne kolorowe ilustracje, które stanowią logiczne uzupełnienie tekstu.
- Zawiera wskazówki dla rodziców.
Te proste, a jednocześnie angażujące książeczki efektywnie wspierają dziecko w nauce języka. Są przeznaczone dla około rocznych dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z werbalnym komunikowaniem się. Wspólne czytanie tych oraz innych wartościowych pozycji to inwestycja w rozwój maluszka, a przy tym świetna zabawa. Pamiętaj jednak, aby w razie wątpliwości zasięgnąć opinii doświadczonego logopedy.

Cześć! Nazywam się Gabriela Adamkiewicz i od ponad 10 lat zajmuję się tworzeniem treści, z czego od 5 lat piszę blogowe artykuły. Pisanie to dla mnie coś więcej niż praca – to moja pasja, która pozwala mi dzielić się wiedzą, inspirować innych i poruszać ważne tematy